My goals for 2019

1/07/2019


Dáváte si předsevzetí? Já ne, protože jsou ve většině případů už předem odsouzena k zániku. Když totiž chcete něco skutečně udělat, nemusíte rozhodně čekat až na začátek nového roku, ale pustíte se do toho ideálně hned a bez výmluv. Takže místo toho jsme se o Silvestru doma bavili o našich plánech na letošní rok. A kromě plánované svatby jsme našli hned několik dalších témat, kde se můžeme posunout. Přeskočím takové triviální věci, jako je pohyb, který dělám pravidelně i během celého roku. Místo toho mám v plánu lepší péči o sebe. Pravidelné návštěvy u doktora na preventivních prohlídkách, zubaře, gynekologii, apod. Plus zvažuju návštěvu fyzioteaperuta, protože mě občas při mých dnech bolí ledviny a já nevím, jestli to jsou záda nebo právě ty ledviny a je na čase to přestat přehlížet a říkat si, že to za pár dní přejde. Když se to opakuje každý měsíc, je signál, že bych s tím měla začít něco dělat. Takže pokud máte tip na dobré fyzio, budu za něj moc vděčná. Minimálně se zase pravidelně dokupu k józe alespoň jednou za týden. Kromě zdraví mám v plánu řešit i péči o sebe. Jako jsou např. rovnátka a estetika. Nejsem už nejmladší  a tak chci minimálně zkonzultovat, čím začít a do jakých rukou se svěřit. Protože kdy jindy, že :D

Dalším plánem je lépe zacházet s financemi. Jsem asi typická žena a i když mi je matika dost blízká, sama jsem si ve svých číslech nebyla schopná udělat pořádek. Tak jsme si jeden večer stáhli z internet bankingu export pohybů na účtu za celý uplynulý rok a hezky to pak v tabulce označovali podle skupin, kam co patří a udělali z toho za každou skupinu sumu útraty za rok a rozpočetli to pak i na měsíce. Moje zjištění? Nejvíc utrácím za oblečení a to víc než dost. Takže cíl na tento rok je jasný, méně nakupovat a lépe si vystačit s tím, co už doma ve skříni mám. Počítala jsem tam i nákupy látek, nákupy v sekáčích, apod., prostě všechno, co souvisí s oblékáním, obuví a doplňky na sebe. V restauracích měsíčně nechávám taky víc než dost. To jsou ty moje kafíčka, snídaně a občasné obědy. 

Neříkám, že za celý rok nikam nepůjdu, ale už nad každou takovou útratou budu víc přemýšlet a třeba mě to v létě a na jaře namotivuje trávit více času na dece nebo lavičce, kam si vezmu vlastní dobroty. Možná se vám to zdá přitažené za vlasy, ale v momentě, kdy na jedné straně jsou jen příjmy a výdaje a nejsou tu žádné investice, mi tohle přemýšlení přijde normální. Nemám žádné pořádné spoření, či založené fondy, apod. Což je další věc, kterou chci tento rok více řešit a více se zajistit na následující léta. Možná si řeknete, že je na to u vás příliš brzy, ale kdyby mi někdo v 18 řekl, ať si každý měsíc dávám stranou pár stovek, měla bych dneska k dispozici už slušný základ třeba na vlastní bydlení. Kdybych mohla vrátit čas, tohle by byla jedna z prvních rad, kterou bych svému mladému já dala. Složené úročení je bezva nástroj, jak dosáhnout svých životních cílů a dostat se zase dřív k finanční nezávislosti. Drobné radosti jsou fajn, není potřeba si vše odpírat, ale nemělo by to být vždy na úkor těch opravdu důležitých věcí v životě :)

A pak jsou tu takové malé cíle, jako začít chodit do tanečních, apod. Nebudu vám je tu všechny rozepisovat. Spíše jsme se doma domluvili, že si každý týden dáme takovou hodinku, kdy si řekneme navzájem ty drobné plány na další týden a rozdělíme si je mezi sebou, abychom věci zbytečně neodkládali, ale mohli je skutečně dělat. Znáte to, ty důležité věci před sebou hrneme, dokud je nejsme nuceni udělat, ale mezitím se tam hromadí další a další, takže se nám je pořádne nikdy nedaří splnit. Takže to teď děláme jinak a více efektivněji. Moje polovička má třeba teď za úkol zařídit mi pojištění na auto, protože ho chci častěji používat k řízení i já, ale dokud nejsem na pojistce, tak to je to trochu hazard. A díky tomu, že jsme se na těch věcech dopředu domluvili, nedochází mezi námi k pnutí, kdy si ten druhý myslí, že na něj navalujete jen povinnosti. Naopak řešíme smysluplné věci, které jsou užitečné a ke kterým bychom se třeba jinak nedostali, protože by se nám je nechtělo dělat. 

Takže za nás předsevzetí ne, ale dobré plány a pravidelně je aktualizovat, rozepisovat, odškrtávat a rekapitulovat. Na tohle se tenhle rok vážně těším. Už jsem dokonce s mamkou vymyslela plán, jak ji finančně pomoci při práci, teď se do toho jen pustit a zkusit, zda to vyjde. Uvidíme :)

Co vy a předsevzetí? Dáváte si je a pokud ano, daří se vám je plnit, nebo máte opačnou zkušenost?

Vintage coat, F&F turtleneck, Levi's jeans (1981 Secondhand), Stradivarius boots, Gucci belt, DIY bag, Topshop hat
ph. Karol

You Might Also Like

8 komentářů

 1. Musím říct, že tenhle článek se opravdu povedl. Určitě mnoho věcí, co je zde napsáno zkusím praktikovat v reálném žití. Nejvíce teda to ukládání financí stranou. A jestli mohu poradit dobrého fyzioterapeuta, tak doporučuji kliniku Kinisi na Horních Počernicích. Je sice dražší, protože je soukromá, ale to, co tam lidé dovedou jsou zázraky. Po dvou dnech od návštěvy přítele úplně přestali bolet záda a to ho boleli skoro rok vkuse. Tak přeji krásný zbytek dne:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, moc děkuju za super tip na fyzio. Raději se svěřím do rukou někoho zkušeného, byť nebudou nejlevnější, zdraví za to stojí.

   Vymazat
 2. Me se libi moc outfit. Ten jsme si musela hned ulozit. Me predsevzeti ci plany vyplynou vzdy z minuleho roku. Takze ano, planuji si urcite veci dopredu - 2 az 3. Ten zbytek delam v prubehu roku. Sporeni je dobra vec, mama me k tomu hnala od te doby, co jsem zacala vydelavat. Prehled o financich mam velmi dobry. Muze to znit otrocky, ale zkus si nekde do sesitu zapisovat vsechny sve vydaje za mesic.
  xx Vera

  https://simplelivingstylebyvera.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se líbí. Na finance už existují už appkytřeba jako Spendee, takže si nemusíš nic rovnou zapisovat na papír, ale do telefonu, ten máš totiž zpravidla vždycky s sebou. Já si tam asi hlavně začnu zapisovat hotovost, protože jinak všechny ostatní platby přes účet snadno označím do skupin. U mé banky je to v aplikaci jednoduché, když si nějakou protistranu označím do určité skupiny, tak už se mi všechny platby automaticky přiřadí pod ní.

   Vymazat
 3. Já měla stavební už osmnácti. Dobrý článek! Jinak předsevzetí si nedáváme, ale kdyby ano, už někdy 3.1. byly splněny, komora uklizená, koupelna jako nová...a to jsem to jen tak nadhodila. Mám skvělou rodinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, že to tak máte. Stavebko mi založila mamka už někdy dávno, ale taky je již vybrané, takže je na čase si založit nové a začít znova spořit, plus se musím dokopat a najít si čas na další investiční produkty. Je toho mraky a teď porovnat podmínky a co se z toho vyplatí nejvíc...

   Vymazat
 4. Předsevzetí určitě ne, cíle a plány ano. A to s tím spořením rozhodně není špatný nápad! ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si piš, já to dřív uměla dobře, než jsem věděla, že je za co utrácet :D

   Vymazat

Like us on Facebook

Flickr Images