Tabata vs. CrossFit

8/02/2018


Dneska jsem tu kromě tropického outfitu z botanické zahrady se zcela s jiným tématem, než jste u mě zvyklí. Ale to že se všude nechlubím, že sportuji a nemám sefiečka ve sportovním tričku neznamená, že se nehýbu. Naopak je pro mě pohyb přirozenou součástí života, že ho beru tak nějak normálně a nemám potřebu se tím všude chlubit. A proto ani u tohohle typu článku nečekejte ilustrační fotky ve sportovním. Když cvičím, je focení to poslední, na co bych u toho myslela. Takže se kochejte normálními fotkami outfitu. To aby si tu zase vybral každý, kdo rád kouká i kdo rád čte.


Co ale můžu mimo cvičební úbor ukázat, dát vám moje srovnání dvou tipů tréninků, které jsem zkusila a každý si můžete udělat obrázek, zda by vás to bavilo a jestli by to pro vás vůbec bylo.

Jinak mám za sebou několik let chození do fitka, pravidelně běhám (prý už i rychle), občas zajdu na jógu a sem tam na bazén. To je tak k mému pohybu ve zkratce všechno. Teď ale konkrétně o crossfitu a tabatě.


Ke crossfitu mě přivedl přítel, když začal chodit na doporučení známých do CrossFit Comitted na Holešovicích. Mně se nejdřív představa s činkama a těžkýma váhama vůbec nezdála, asi jako všem, kteří o crossfitu předtím nic moc neslyšeli, ale jednou jsem se odhodlala a šla to zkusit. První hodina je ukázková, abyste věděli do čeho jdete. Já poprvé zjistila, že moje představa je dost zkreslená. Na crosfitu se kombinuje jak silový trénink, tak i gymnastika, kardio a aerobní činnost. Prostě zapojíte celé tělo za pomocí tohohle účinného mixu. Každá hodina má jiný obsah, ale jedno mají společné. Prvních 10 minut je zahřívačka, většinou spojená s nějakým během, nebo cvičením s vlastní vahou, při které se rozhýbete a zahřejete tělo, aby bylo připraveno na další část. Před samotným workoutem jsme pokaždé nacvičovali nějakou techniku a tyčí (s váhami i bez), jako jsou dřepy, zvednutí tyče nad hlavu různými pohyby, přítahy, apod. Workout se pak skládal z toho daného cviku a nějakých dalších. Jsou buď na max. počet opakování za určitý čas, nebo nejrychlejší čas za předem daného opakování cviků. Ale ve výsledku jde o to, že cvičíte ve skupině lidí a celá ta akce vás nakopne překonat se a dát ze sebe mnohem víc, než jste schopni např. ve fitku. A nakonec je protahování, abyste mohli během dne normálně fungovat a neskučeli, že vás bolí celé tělo.


Já se díky takhle koncipovaným tréninkům dostala přes svůj práh zadýchanosti a zjistila jsem, že to jde. Naučila jsem se překonávat a moje fyzička za ty dva roky šla hodně nahoru. Zrychlyla jsem se právě i tom zmiňovaném běhu. Najednou mi nedělalo problém vyjít schody skoro bez zadýchání, unést barel s vodou nebo těžký nákup, či vylézt kopec na horách bez toho, abych se musela každých pár výškových metrů zastavovat. Crossfit mi zlepšil jak výdrž, tak i sílu. Jde totiž o to, že váhu si nastavujete vždycky podle sebe. Neexistuje, že vám někdo přikáže, kolik kilo máte zvednou nad hlavu nebo dřepnout. Je to jen na vás. Jde spíše o to, že jsou u vás trenéři, kteří vám ukážou správnou techniku a dají vám tu potřebnou motivaci se postupně zlepšovat. Kdybych na ně nedala, nikdy bych nezjistila, že na zadní dřep jsem schopná dát svou vlastní váhu, nenaučila bych se přitáhnout jen za pomoci svých svalů a neuměla bych doteď klasický klik. Mám na těle svaly, které jsem získala díky crossfitu a jen tak už nezmizí, pokud se budu pravidelně hýbat.


A proč už nedělám crossfit? Protože už jsem na tréninky jsem chodila na sedmou hodinu ráno před prací, což mě dost unavovalo, když jsem ještě pracovala normálně v zaměstnání. Jsem noční pták a brzké usínání a tím pádem i vstávání mi moc nejde. Takže jsem byla po probuzení dost často rozlámaná a dlohodobě jsem mívala spánkový dluh. Což se trošku kříží s kýženým výsledkem po cvičení. Takže jsem si dala na chvíli pauzu a začala chodit do fitka, než jsem objevila tabatu.


Tabata je oproti crossfitu koncipovaná spíše jako cvičení s vlastní vahou. A kdo by si myslel, že je to cvičení jen pro dámičky, hodně by se mýlil. Jde o intezivní druh tréninku. Občas k tomu používáme podložku na jógu, bosu nebo míček, či činky a TRX. Jde o to, že za celý trénink odcvičíte 8 tabat, na začátku se zahřejete a na konci se zase protahujete. V každé tabatě odjete 2x různý cvik metodou 20 vteřin jedete na max a 10 vteřin vydýcháváte. Těch pár vteřin mezi každým cvičením je tak akorát, abyste si utřeli pot z těla a přesunuli pozici na druhý cvik. Mezi tabatami je delší pauza na vodu a vydechnutí. Za celou hodinu procvičíte všechny partie. Tabata mě neskutečně chytla a to natolik, že se těším na každou hodinu. Zatím chodím 2x týdně. Během deseti minut ze mě leje, ale takhle tam vypadá každý, takže to vůbec neřešíte. Nemáte čas pokukovat po ostatních a zbytečně se srovnávat, naopak vás to spíš nakopne to neflákat. Když ale nemůžete, tak prostě zvolníte, nebo si dáte mezi tabatou větší pauzu, je to jen na vás. 


Zase jsem si díky tabatě připomněla to extra vysoké tempo při výkonu, do kterého se ve fitku  jen tak nedostanu. Naučilo mě to pracovat s dechem a zabrat i v momentě, když už bych ve jinak musela oddychovat. Tohle je cvičení, při kterém spálíte kalorie, ale i posilujete a zpevňujete svaly. Přitom nemusíte zvědat těžké váhy a ničit si nesprávným pohybem záda, nebo kolena. A je to hlavně druh cvičení skoro pro všechny. Pokud vás zajímá, kam třeba na tabatu zajít, tak já chodím u nás na Karlíně do Euforie a konkrétně za Gabčou. Neskutečně milá mladá holka, která vás nabije endorfiny. I když jsem po tréninku zničená a celá mokrá, mám z toho fakt dobrý pocit a jdu se klidně těch pár stovek metrů projít rovnou ve cvičebním domů a je mi jedno, jak vypadám. Doma dám sprchu (bez plné šatny holek) a jsem šťastná.


Pro mě je ve výsledku ten pohyb hlavně o tom, že mě musí bavit a musí mi něco dávat. Pokud vás totiž nějaká aktvita nebaví a děláte to jen kvůli vlastnímu tlaku na to, jak vypadáte, tak toho kýženého výsledku možná ani nedosáhnete. Já třeba vím, že mám silnější stehna, a že je jen tak nezhubnu. Ale netrápím se tím, tak se je snažím aspoň zpevit, stejně jako zbytek těla a to moje vypouklé břicho. Prostě už ve mě převládá ten pocit, že se hýbu, tím dělám něco pro sebe a kompenzuju sezení u počítače, než honba za dokonalým tělem. 

Pietro Filipi dress, Etsy ratan bag, Mango wood heels

Co vy a cvičení. Co děláte rádi, co vás baví? Anebo je sport a pohyb pro vás nutné zlo či necvičíte, protože prostě nemusíte? Zajímají mě všechny názory. Každý to má prostě nastavené jinak a já to repsektuji. 

You Might Also Like

0 komentářů

Like us on Facebook

Flickr Images