Proč zkusit přírodní kosmetiku na vlasy
9/19/2019
Když jsem poprvé přešla na vlasovou péči, která nebyla z běžné drogerky, trápily mě čím dál mdlejší a zplihlejší vlasy, které volaly o pomoc. Chvíli to trvalo, než mě napadlo změnit vlasovou kosmetiku. Ale všude jsem se dočítala, že za to můžou přípravky, které sice vytvoří expresní lesk, objem a uhlazení, ale právě tenhle chemický zázrak taky může za to, že se vlasové vlákno stále a stále při každém mytí obaluje novou vrstvou přípravku, těžkne a pod touhle tíhou se i snadněji láme.
Zdravé vlasy jsou oproti tomu lehké jako vánek, na dotek hedvábně jemné a přirozeně lesklé. Cesta ke zdravým vlasům ale není ze dne na den, a pokud chcete přejít na přírodní složení, nečekejte zázrak přes noc. Jako první jsem kdysi vyzkoušela tuhý šampón, protože jsem měla pocit mastných vlasů snad každý den a rozhodně jsem si vlasy nechtěla mýt obden, aby vypadaly fresh. Časté mytí a foukání vlasům rozhodně neprospívá a těm jemným, co mám na hlavě já, už vůbec.
Proto jsem dala na nějakou dobu sbohem běžným šampónům a zkusila přírodní tuhou variantu. Vypadá možná jako mýdlo na ruce, ale obvykle obsahuje přírodní oleje, másla, výluhy z bylinek, rostlin, apod. Pění méně, než klasický tekutý šampón, ale stačí více vody a důkladně vmasírovat do pokožky. Co takové mýdlo udělá s vlasy? Napoprvé mi přišlo, že jsou pocitově hrubší, ale zároveň lehčí a taky se trochu méně leskly. Ale nejvíc jsem pozorovala, že jsem si vlasy nemusela mýt snad 4 dny, kdybych nechodila sportovat a nezapotila se. Někdo může mýt jako první reakci, že se mu pokožka hlavy naopak chvíli mastí více, než se upraví její režim a než si zvykne na přírodní složení. Je to proces a u každého je reakce jiná. Od té doby jsem tuhých šampónu vyzkoušela hodně a střídám je v péči o mastnější kořínky s vyživujícími šampóny na suché délky. Pokud máte stejně zapeklitou kvalitu vlasů, zkuste během mytí kombinovat různě zaměřenou péči.
Je to jako s T-zónou. Tváře sušší, ale čelo, brada a nos mastnější. U vlasů můžete postupovat podobně. Na sušší délky používám při každém mytí výživnou masku, kterou nechám působit klidně půl hodiny a smyji až poté. Nově jsem si zvykla do ní přidávat pár kapek arganového oleje. Zaceluje a posiluje vlasové vlákno a fakt je v tom rozdíl. Někdo arganový olej požívá na konečky tak, že ho do nich jen vetře. Zkusila jsem a dopadlo to tak, že jsem je měla jen zmaštěné. Všechny typy olejů by se totiž měly dostávat do vlasových vláken za tepla a mokra. Tehdy se dokáže dostat do vlasového vlákna a zaplnit mezery a trhliny mezi jednotlivými šupinkami. Mrkněte, jak vypadá vlasové vlákno zvětšené pod mikroskopem. Masku s olejem smyju a potom už akorát použiju kondicionér. Vše oplachuju. Jemným vlasům nesedí moc bezoplachová péče a je jedno, jestli je přírodní nebo ne. Zbytečně vlasy zatěžuje a zase by vypadaly zplihlejší.
Ve spolupráci s Folly.cz se mi do ruky dostalo pár produktů, které jsem měla možnost v poslední době testovat. Super tuhý šampon Navia proti vypadávání vlasů s extrakty kořene maca, kopřivou, rýžovým proteinem, avokádovým máslem a rozmarýnem. Posiluje vlasy, hydratuje a jemně čistí. Za mě super produkt, vlasy jsem po něm měla lehké a čisté. Má jemnou vůni a snadno pění, takže se s ním dobře pracuje. Mýdlo stačí po použití nechat okapat a uschnout. Vydrží vám déle než klasické balení šampónu, navíc je i eko, protože se nebalí do plastů.
Na ty svoje suché délky teď používám vyživující rakytníkovou masku Natura Siberica. Voní fakt po rakytníku, ale ne každému se tahle vůně musí líbit. Každopádně obsahuje olej z rakytníku a arganový a cedrový olej. Pomáhá posilovat vlas, hydratovat a keratin v ní obsažený vyplňuje vlasovou strukturu, uhlazuje ho a dodává lesk bez zatížení. Keratin se z vlasového vlákna mezi mytím postupně vytrácí, takže ho nezatěžuje a nezpůsobuje plihnutí ani lámání.Vlasy jsou naopak na dotek pružnější, aspoň takový dojem jsem měla po použití já.
Nakonec po masce používám ještě kondicionér, protože se mi ty moje konečky cuchají a když bych ho nepoužila, tak bych si je pak při česání zbytečně polámala a potrhala. Skvělý je regenerační kondiconér pro Bioturm. Obsahuje hlavně arganový a olivový olej, je bez silikonů, parabenů a syntetických konzervantů. Voní jemně po olivách a konečky jsou po něm hladké, uhlazené a bez zacuchávání.
Po umytí nechám vlasy chvíli zabalené v ručníku, aby vsáknul přebytečnou vodu a pak je nechám pozvolně schnout na vzduchu. Vlhké je pak fénuju na střední teplotu přes hlavu a po délkách. Ještě předtím vetřu ke kořínkům pěnu na vlasy. Bez té se ty mé jemné vlasy moc neobejdou. Párktrát jsem si s sebou na cesty zapomněla přibalit pěnu a musela foukat vlasy bez ní a vážně to nešlo. Nedržely mi od hlavy, aby vytvořily ten správným objem, který mi sluší. Čím méně vlasů na hlavě máte, tím více budete usilovat o to, abyste jim daly optický objem už od kořínků. Vyzkoušela jsem od Sibericy rakytníkovou pěnu. Chtěla jsem vědět, jestli umí přírodní styling to samé, co ten běžný. A je vážně super. Má pumpičku místo spreje, a proto má takové vodovější složení, ale to ničemu nevadí. Funguje stejně dobře jako klasická pěna, navíc bez chemie. Obsahuje rakytníkový olej, proteiny, olej z laskavce a bílého lnu, takže vlasy nejen zafixuje, ale zároveň o ně pečuje a nezatěžuje.
A ještě jeden tip proti krepatým délkám. Při fénování držte hlavici fénu vždy po délce vlasu. Jedině tak uhladíte proudem vzduchu vlasové vlákno, které bude díky tomu na pohled hladší, lesklejší a zdravější. Někdy stačí upravit i tenhle návyk a máte z velké části po problému.
Po vyfénování vlasů jsme zpozorovala hlavní rozdíl v tom, jak jsou mé vlasy na pohled vyživenější, jakoby hydratovanější. Težko popsat...jsou lehké, hlavně u pokožky hlavy, délkyvy živenější a uhlazenější bez suchého krepatění a celkově na dotek jemné s objemnější strukturou. To mě čím dál víc utvrzuje v tom, že drogerka v péči o vlasy je zlo a není potřeba ji používat, když ji skvěle nahradí přírodní péče. Hlavně takové přípravky můžete používat dlouhodobě, aniž byste si zadělaly na nánosy chemických vrstev na vlasovém vláknu. To přírodní složky neumí. Naopak díky nim jsou vlasy po pravidelném používání déle čisté a prodlužuje se interval mezi jednotlivým mytím. Alespoň moje zkušenost. Když nechodím zrovna cvičit, tak si vlasy můžu mýt klidně až čtvrtý den, to se mi s běžným šampónem nikdy nepodařilo.
Co vy a přírodní kosmetika na vlasy, máte něco otestovaného. Osvědčilo se vám něco?
1 komentářů
Zajímavý článek, máš moc pěkné vlasy a oceňuji hlavně to, že zmiňuješ, jak můžou vlasy na tuto kosmetiku reagovat různými způsoby :) Obecně s přírodní vlasovou kosmetikou moc zkušeností nemám, spíš jsem se jen dívala na něco sema jinak teda používám tu s přírodními ingrediencemi, ale přijde mi, že v konečném důsledku je spíše podobná možná té běžné z drogerky, i když se snažím, aby aspoň trochu ekologická byla.
OdpovědětVymazat